Hogyan zajlik egy családállító nap?

A családállítás 8-12 fő részvételével történik. Két minőségben lehet valaki jelen az állításokon:

Állítóként a résztvevő hoz magával egy témát, röviden megfogalmazza a csoport előtt, hogy mi az a probléma, amelyen dolgozni szeretne, és mi az a cél, amit el szeretne érni az állításon keresztül. Ezek után az általa választott résztvevők, akik a megfelelő családtagokat képviselik, megjelenítik a térben családrendszerének működését. 

Segítőként a résztvevő mások állításaiban vesz részt képviselőként. Saját családja tehát nem kerül leképezésre, mégis sokat profitálhat egy családállító napból. Segítőként ugyanis gyakran találnak meg bennünket olyan képviseletek, amelyek számunkra is jelentőségteljesek, és nagyban hozzájárulhatnak saját feszültségeink enyhüléséhez. Aki állítóként érkezik, saját állítása után a nap hátralévő részében segítőként szintén közreműködik a többi résztvevő állításában.

9 órakor kezdünk, a befejezés időpontja bizonytalan (valamikor este 6 és 8 óra között). Egy családállító napon maximum 7 állításra jut időkeret. Az állítások között 10-15 perces szüneteket tartunk. Csoportdinamikai szempontból meglehetősen kedvezőtlen, ha a csoport összetétele módosul a nap folyamán, ezért az a kérésem a résztvevőkhöz, hogy a teljes nappal számoljanak. A korábbi távozás erősen indokolt esetben elfogadható csak (pl.: szoptatás, egészségügyi krízis, fizikai akadályozottság). A nap folyamán üdítő, kávé, illetve ropogtatnivaló biztosított, érdemes ezen felül a résztvevőknek további hideg vagy akár meleg élelemről gondoskodniuk (a helyszín hűtőszekrénnyel, mikrohullámú sütővel, tányérokkal, poharakkal, evőeszközökkel felszerelt). Kényelmes öltözék viselése javasolt.